Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americká kuchyně trochu jinak

27. 10. 2012

Nejznámějším jídlem pro nás Evropany je určitě argentinský steak. Skvěle připravené maso je oblíbený večerní pokrm v jihoamerických městech. Místní lidé se scházejí v restauracích a při večeři sledují úchvatné tango show. To je jedna z častých možností, jak prožít zajímavý večer. Ani domácí příprava steaku není neobvyklá. Argentinská hospodyňka však téměř nezná slovo mrazák. Je pro ni téměř nepřípustné, aby maso do něj ukládala pro pozdější přípravu. Maso se zde nakupuje vždy čerstvé u řezníka.

Churrascaria - Brazílie

Churrascaria - Brazílie

FOTO: Jiří Kamínek

V Brazílii můžete pro změnu navštívit zase „churrascarii“ – restauraci, kde za jednu sazbu můžete sníst jídla, kolik chcete. Kromě nejrozličnějších salátů vás zde čeká to nejzajímavější – nejrůznější grilované masíčko. A to do slova – griluje se zde opravdu všechno – od tradičních mas až po vnitřnosti, které jsou zde připravovány s opravdovým umem.

Ryba - Chile

Ryba - Chile

FOTO: Alena Knotková

Chilská kuchyně je ovlivněná hodně svou polohou a ryby zde najdete na každém kroku a na jídelníčku téměř každé restaurace i domácnosti. Jen úprava je rozmanitá. Trochu pro nás neobvyklou je příprava pokrmů z masa lamy. Můžete zde ochutnat například vynikající špíz. Pro turisty je připravován přímo u nejrůznějších cest. Stačí jen zastavit a můžete si koupit podle vaší libosti.

Špíz z lamy - Chile

Špíz z lamy - Chile

FOTO: Alena Knotková

V Nikaragui a okolních zemích zase obsahuje téměř každé jídlo fazole. Snídaně, oběd či večeře se bez fazolí téměř neobejde. Typická je i kombinace rýže s fazolemi. K tomu přidáme osmažený banán a vajíčko a můžeme snídani servírovat.

Snídaně Nikaragua

Snídaně Nikaragua

FOTO: Alena Knotková

Po celém pacifickém pobřeží jižní Ameriky najdeme tolik typické a oblíbené jídlo – ceviche. Jde o pokrm, který se nabízí někde jako předkrm někde i jako hlavní jídlo. Připravuje se ze syrových čerstvých ryb. Ryba se nakrájí na malé kostičky, smíchá s kousky červené cibule a zalije limetkovou šťávou. Někdo přidává další koření nebo zeleninu, to už záleží na místních zvyklostech a chutích kuchaře. Vše se uloží minimálně na hodinu do ledničky. Pak už se vše jen hezky naaranžuje do misek a ochutnává.

Ceviche

Ceviche

FOTO: Archiv

Pokud budete cestovat do oblastí peruánských And, bude Vám pravděpodobně nabídnuta místní tradiční pochoutka – nazývaná „cuy“. Jde o tradiční zpracování morčete – ochutnávka je pravděpodobně nepřijatelná pro lidi, kteří doma chovají toto zvířátko jako domácího mazlíčka. Všem ostatním – bez předsudků – to však doporučuji. Chuť je srovnatelná s králíkem a zde má velkou tradici z předkolumbovské doby. Morčata se zde chovají a připravují se na nejrůznější způsoby – nejčastější je však smažení nebo pečení. Podávají se s brambory nebo rýží a doplňují se případně pikantní omáčkou.

Cuy - Peru

Cuy - Peru

FOTO: Petr Kubíček

Je toho mnoho, co může tato americká kuchyně nabídnout a rozhodně stojí za ochutnání…

 

 

 

Zdroj: novinky . cz